Catalán/Lliçó11a

De Wikilibros, la colección de libros de texto de contenido libre.
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
← Lliçó10a Lliçó 11a Lliçó12a →
Exercicis de l'onzena lliçó


L'imperfet[editar]

El imperfecto es bastante fácil. Como en castellano, la primera conjugación tiene una terminación y la segunda y la tercera tiene otra terminación.

1a conjugació[editar]

Se forma añadiendo a la raíz las terminaciones siguientes :


Persona Singular colspan="2" | Plural
1a jo -ava nosaltres -àvem
2a tu -aves vosaltres -àveu
3a ell, ella -ava ells, elles -aven

Por lo que un verbo como cantar cuya raíz es cant- queda:


Persona Singular colspan="2" | Plural
1a jo cantava nosaltres cantàvem
2a tu cantaves vosaltres cantàveu
3a ell, ella cantava ells, elles cantaven

El imperfecto de los verbos pronominales se conjuga así:


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo m'afanyava nosaltres ens afanyàvem jo em llogava nosaltres ens llogàvem
2a tu t'afanyaves vosaltres us afanyàveu tu et llogaves vosaltres us llogàveu
3a ell, ella s'afanyava ells, elles s'afanyaven ell, ella es llogava ells, elles es llogaven

2a i 3a conjugació[editar]

Se forman añadiendo a la raíz las terminaciones siguientes:


Persona Singular colspan="2" | Plural
1a jo -ia nosaltres -íem
2a tu -ies vosaltres -íeu
3a ell, ella -ia ells, elles -ien

2a conjugació[editar]

Así los verbos de la segunda conjugación témer y batre cuyas raíces son tem- y bat- quedan de la siguiente manera:


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo temia nosaltres temíem jo batia nosaltres batíem
2a tu temies vosaltres temíeu tu baties vosaltres batíeu
3a ell, ella temia ells, elles temien ell, ella batia ells, elles batien

Los verbos pronominales se conjugan así.


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo m'abatia nosaltres ens abatíem jo em perdia nosaltres ens perdíem
2a tu t'abaties vosaltres us abatíeu tu et perdies vosaltres us perdíeu
3a ell, ella s'abatia ells, elles s'abatien ell, ella es perdia ells, elles es perdien

3a conjugació[editar]

En la tercera conjugación no se diferencia en el imperfecto entre la forma pura y la incoativa, así que un verbo como dormir cuya raíz es dorm- y un verbo como decidir cuya raíz es decid- quedan así:


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo dormia nosaltres dormíem jo decidia nosaltres decidíem
2a tu dormies vosaltres dormíeu tu decidies vosaltres decidíeu
3a ell, ella dormia ells, elles dormien ell, ella decidia ells, elles decidien

Los verbos pronominales de la 3ª conjugación, tanto los de la forma pura como los de la incoativa se conjugan así:


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo m'atrevia nosaltres ens atrevíem jo em reunia nosaltres ens reuníem
2a tu t'atrevies vosaltres us atrevíeu tu et reunies vosaltres us reuníeu
3a ell, ella s'atrevia ells, elles s'atrevien ell, ella es reunia ells, elles es reunien

Verbs irregulars[editar]

En el imperfecto hay dos grupos principales de verbos irregulares:

Verbs acabats en -endre

Son verbos de la segunda conjugación. Algunos ejemplos de verbos de este grupo pueden ser comprendre (comprender), prendre (tomar), etc. Las raíces de estos verbos acaba en d: comprend-, prend-. Para formar el imperfecto dicha d cae y se añaden las terminaciones de la segunda conjugación:


Persona Singular colspan="2" | Plural
1a jo comprenia nosaltres compreníem
2a tu comprenies vosaltres compreníeu
3a ell, ella comprenia ells, elles comprenien


Verbs acabats en -ure

Este grupo se subdivide en:

a) Verbs que formen l'imperfet amb v

En verbos como beure (beber), escriure (escribir), etc., la u de la raíz se tranforma en v. Si te acuerdas, en la primera y segunda persona del plural del presente de indicativo ocurre exáctamente lo mismo:


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo bevia nosaltres bevíem jo escrivia nosaltres escrivíem
2a tu bevies vosaltres bevíeu tu escrivies vosaltres escrivíeu
3a ell, ella bevia ells, elles bevien ell, ella escrivia ells, elles escrivien

Otros verbos que forman el imperfecto de la misma manera son: moure (mover), viure (vivir)

b) Verbs que formen l'imperfet amb i

En verbos como creure (creer), seure (sentarse), etc., la u de la raíz desparece. Además el acento de intensidad recae sobre la e de la raíz en todas las personas:


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo creia nosaltres crèiem jo seia nosaltres sèiem
2a tu creies vosaltres crèieu tu seies vosaltres sèieu
3a ell, ella creia ells, elles creien ell, ella seia ells, elles seien


← Lliçó10a Lliçó 11 Lliçó12a →
Exercicis de l'onzena lliçó